Fotoblog

Zřícenina maďarského hradu Szigliget a jeho okolí

uvodni fotka szigliget

Fotky z letní procházky podél severního břehu Balatonu, až na vršek toho co zbývá z hradu Szigliget a pohled na okolní vinařskou krajinu a horu Badacsony a Szent György. V článku se naučíte pár slov maďarsky a jsou tu i informace o cenách. Cesta je dlouhá asi 3 kilometry a samotný výstup na hrad není nijak náročný, zvládne ho téměř každý.

cesta na Szigliget

Výlet začíná u veřejné pláže v Szigligetu. Cestu lemují všudypřítomné keře ibišku, jejich květy uprostřed srpna hrají všemi barvami.

madarsky snecek

Někdo tu dokonce bydlí! Šnek (csiga :čiga)

Maďarské kachny na břehu Balatonu koukají, jestli z kolemjdoucích něco nevypadne. Voda je tu o dost hlubší a čistší než na jižní straně Balatonu.

Cesta do neznáma, vedoucí od břehu směrem do hustého rákosí (nádas :nádaš). Celý severní břeh Balatonu a okolí hory Badacsony jsou chráněnou přírodní rezervací. Písek smíchaný s čedičem z okolních kopců vzniklých vulkanickou aktivitou ve spolupráci s rákosím představují obrovskou přírodní čističku, která udržuje Balaton čistý. Toto zvláštní složení půdy je perfektní pro pěstování vína (szőlő :sélé) a prý tomu zdejšímu dává jeho charakteristickou chuť.

molo na Balatonu

Na druhém konci nedůvěryhodně působícího můstku se vynořuje malé rybářské molo. Je odsud krásný výhled na hladinu jezera i na jižní a západní břeh.

zpet na breh

Je čas vrátit se zpátky na pevnou zem a pokračovat v cestě na hrad.

Je tu k vidění zajímavá fauna a flora. Někdy dokonce i počká, než ji vyfotíte, jako tahle vážka (szitakötő :sitakté)

vystup na szigliget

Výhled z cesty na kopec, na kterém hrad stojí. Rostou tu fíky, které se dají podél silnice koupit. Na prodavače byste ale čekali marně, obvykle tu bývá jen cedulka s cenou (kolem 300 HUF – 25 korun), kelímky plné zralých fíků a krabička na peníze.

zmrzlinarna pod hradem szigliget

Tohle místo se cestou nahoru nesmí minout bez zastávky na domácí zmrzlinu a výbornou limonádu, která v parném horku výstup na kopec udělá mnohem snesitelnějším. Mají tu výběr z více druhů zmrzek než si dokážete představit. Nejvíc na dračku jde slaná pistáciová, proslavená v širokém okolí.

domaci limonada

Domácí limča v chládku útulné verandy.

Helma (sisak :šišak) zdobící hřbitov vojáků padlých v různých válkách.

vyhled z hradu

A jsme úplně nahoře.

Až popadnete dech po schodech na nejvyšší bod zříceniny hradu (vár :vár), najdete tu mosazný reliéf okolních hor s jejich jmény.

vyhled z hradu 2

Vstup na hrad stojí 800 HUF – asi 70 korun pro dospělého a pro děti je poloviční. Pro čtyřnohé kamarády je vstup zdarma.

vyhled z hradu 3

Na fotce je vidět hora (hegy :heď) Szent György známá odhalenými čedičovými varhany. Na hradě je možné prohlédnout si vnitřní část jedné z věží, nebo si tu za 300 HUF – 25 korun zastřílet z luku, který tu kdysi používali. Není to vůbec tak jednoduché jak to na první pohled vypadá.

vyhled na balaton

Čedičová hora Badacsony a pod ní Balaton. Byli jste u Balatonu a chcete se podělit o zážitky? Chystáte se sem na výlet a máte otázky? Prostor pro komentáře najdete pod článkem.

smazeny sumec

Po dlouhém výletě je nejlepší smažený sumec (harcsa :harča) z restaurace Oszi Bácsi na veřejné pláži. Smažené ryby místního plážového šéfkuchaře a vtipálka Osziho jsou legendární a cena se počítá na váhu ryby. Takový kousek, který dvěma lidem bohatě stačí, včetně přílohy na tácku pořídíte kolem 4000 HUF, to je asi 320 korun. Místní umí trošku česky, takže se při objednávce neztratíte v maďarském překladu a nalejí vám tu čepovanou Plzeň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *